انواع چمن مصنوعی

خلاصه

در این نوشته به معرفی انواع چمن مصنوعی پرداخته، نکات مهم در خصوص انواع الیاف به کار رفته در این محصول، رنگ، تراکم، بافت و بکینگ آن را گفته ایم.

از اولین باری که اولین نوع از چمن مصنوعی در سال 1965 به بازار عرضه شد تا امروز، فناوری ها و مواد به کار گرفته شده برای تولید انواع چمن مصنوعی دچار تغییرات زیادی شده اند. به طور کلی سه نوع الیاف نایلونی، پلی پروپیلن و پلی اتیلن برای تولید چمن ها به کار می روند که هر کدام دارای معایب و مزایایی هستند. نکته مهمی که باید در خاطر داشت این است که هر محصول به غیر از الیافی که در آن به کار رفته است، دارای مشخصات و ویژگی های متعددی است. به هر حال یادتان باشد هیچ محصولی وجود ندارد که به تنهایی «بهترین» باشد، بلکه هر محصولی که انتخاب می کنید، بهترین گزینه برای نیازهای شماست.

جنس چمن مصنوعی چیست؟

انواع مدل بر اساس جنس الیاف

امروزه برای تولید انواع چمن مصنوعی از سه نوع الیاف اصلی استفاده می کنند؛ الیاف نایلونی، پلی پروپیلن و پلی اتیلن.

اولین چمن مصنوعی که با استفاده از الیاف نایلونی تهیه شده بود، در سال 1965 به بازار عرضه شد. هنوز هم این نوع الیاف در ساخت انواع چمن مصنوعی به کار گرفته می شود. مهم ترین مزیت استفاده از آن انعطاف پذیری است. چمن هایی که با استفاده از الیاف نایلونی طراحی و تولید می شوند، به راحتی حالت خود را حفظ می کنند و با رفت و آمد دچار سایش و خوابیدگی نمی شوند.

از طرف دیگر، الیاف نایلونی مقاومت بالایی در برابر اشعه ماوراء بنفش دارند. به این ترتیب در زیر نور آفتاب رنگ خود را از دست نمی دهند ضمن اینکه نقطه ذوب این نوع الیاف بسیار بالاست و به راحتی در برابر نور آفتاب فرسوده و یا ذوب نمی شوند.

با این حال باید به این نکته نیز توجه داشت که مقاومت انواع چمن مصنوعی با الیاف نایلونی در برابر اصطکاک بسیار کم است. همچنین لکه مواد خوراکی مانند قهوه بر روی آنها ماندگار می شود. همچنین باید بدانید که نایلون نیمه تراواست. به این معنی که می تواند آب را به راحتی به خود جذب کند. از این لحاظ اگر در محیط مورد نظر حیوان خانگی دارید، به نظر می رسد که الیاف نایلونی گزینه مناسبی برای شما نباشند.

از همه اینها گذشته، معمولا چمن مصنوعی که با نخ های نایلونی تهیه می شود، گران است. به همین دلیل استفاده از آن، مخصوصا در ابعاد وسیع چندان مقرون به صرفه نیست.

سایر الیاف ها

برخی از انواع چمن مصنوعی با استفاده از پلی اتیلن طراحی و تولید می شوند. مهم ترین مزیت این چمن ها، طبیعی بودن آنهاست. در واقع این الیاف به حدی با دقت و ظرافت کار می شوند که در پایان به نظر می رسد چمن ها کاملا واقعی و طبیعی هستند. پلی اتیلن بسیار نرم تر از نایلون است و البته انعطاف پذیری قابل قبولی دارد.

از طرف دیگر، پلی اتیلن مقاومت بالای در برابر جذب آب دارد و همین امر آن را تبدیل به بهترین گزینه در فضاهایی کرده است که حیوانات خانگی در آنها رفت و آمد دارند. در حقیقت مقاومت در برابر آب، به نوعی چمن مصنوعی را دارای خاصیت ضد بو می کند.

الیاف مجعد در چمن مصنوعی چیست؟

نوعی از الیاف که در انواع چمن مصنوعی به کار می رود و بسیار هم محبوب است، الیاف مجعد می باشد. این نوع الیاف ظاهری واقعی به چمن می دهد و البته به خاطر قابلیت انعطاف پذیری فوق العاده خود زیبایی محصول را چند برابر می کند. معمولا کمی رنگ قهوه ای هم در میان رنگ این الیاف گنجانده می شود تا حالت طبیعی بودن آن را بیشتر کند. دقت داشته باشید محصولاتی که از این نوع الیاف تهیه می شوند، معمولا کیفیت فوق العاده زیادی دارند.

موارد استفاده چمن مصنوعی

انواع چمن مصنوعی بر اساس کاربرد

انواع چمن مصنوعی را می توان بر اساس کاربرد نیز تقسیم بندی کرد؛ چمن های مصنوعی تزئینی و ورزشی.

چمن مصنوعی تزئینی برای زیباتر شدن محیط در قسمت های داخلی یا خارجی ساختمان های مسکونی، هتل ها و یا فضاهای تجاری به کار می رود. از این چمن ها می توان برای محل زندگی حیوانات خانگی نیز استفاده کرد. از این لحاظ باید از محصولاتی استفاده کرد که دوام بالایی دارند و به راحتی پاره و خراب نمی شوند. ضمن اینکه در برابر رطوبت، بو، نور و گرما و غیره مقاومت کافی داشته باشند. رنگ چمن های تزئینی باید به گونه ای انتخاب شود که مناسب محیط مورد نظر باشد و البته الیاف آن مقاومت کافی در برابر میزان رفت و آمد در محیط را داشته باشد.

در حالی که از چمن مصنوعی ورزشی برای زمین ها و سالن های بزرگ و کوچک ورزشی استفاده می شود. برای زمین های ورزشی مثل زمین های فوتبال، تنیس، گلف و غیره، ابعاد در نظر گرفته شده بسیار وسیع است. بنابراین باید از محصولاتی استفاده کنید که هم مقرون به صرفه باشند و هم اینکه به راحتی خراب نشوند. چون در این زمین ها میزان رفت و آمد زیاد است و در معرض باد و باران و نور مستقیم خورشید قرار دارند، باید به دوام آنها در برابر عوامل طبیعی و نیز عواملی مانند اصطکاک ناشی از راه رفتن و دویدن و غیره توجه کرد.

انواع چمن مصنوعی بر اساس ظاهر

یکی دیگر از شیوه های دسته بندی انواع چمن مصنوعی بر اساس ظاهر آنهاست. در این حالت چمن ها به دو نوع بهاره و پاییزه تقسیم بندی می شوند. چمن های مصنوعی بهاره ظاهری کاملا یکدست دارند و رنگ به کار رفته در آنها رنگ سبز تر و تازه است. این در حالی است که در چمن های مصنوعی پاییزه معمولا برای حفظ حالت طبیعی محصول، حالت یکدستی و یکنواختی چمن کمتر است. اینکه مهم ترین ویژگی آن به کار گرفتن رنگ های زرد و کرم در لابلای الیاف های سبز رنگ است که ظاهری پاییزی به چمن می دهد.

انواع چمن از نظر ارتفاع الیاف

یکی از نکات مهم برای انتخاب بهترین گزینه از بین انواع چمن مصنوعی، به ارتفاع آن برمی گردد. برخی افراد گمان می کنند که هرچقدر الیاف بلندتر باشند، احتمالا کیفیت محصول بیشتر خواهد بود. در حالی که انتخاب ارتفاع مناسب برای محصول بستگی به محیطی دارد که قصد دارید از چمن مصنوعی در آنجا استفاده کنید. چمن های مصنوعی که بین 35 تا 50 میلی متر ارتفاع دارند، چمن هایی با الیاف بلند محسوب می شوند. الیاف متوسط شامل الیاف دارای ارتفاع بین 25 تا 35 میلی متر هستند و الیاف کوتاه نیز بین 8 تا 15 میلی متر قرار می گیرند.

از انواع چمن مصنوعی با الیاف بلند در زمین های ورزشی، مثل زمین های فوتبال استفاده می کنند. این در حالی است که از چمن های با ارتفاع متوسط معمولا در فضاهای منازل و محوطه های ویلاها استفاده می شود. ارتفاع بیشتر باعث می شود که چمن حالت نرمی و لطافت خود را از دست بدهد. ضمن اینکه نگهداری آن نیز سخت تر می گردد. چمن های مصنوعی با ارتفاع کم را معمولا در محیط هایی مثل بین سنگ های کف حیاط، دور استخر و برخی زمین های ورزشی مثل زمین های گلف و تنیس به کار می برند.

انواع بافت چمن مصنوعی

بافت انواع چمن مصنوعی را می توان به دو گروه تقسیم کرد؛ تک بافت و دو بافت. در محصولات تک بافت معمولا فقط از یک رنگ نخ برای تولید محصول استفاده می شود. در نتیجه محصول دارای رنگ سبز یکدست می باشد، هرچند تراکم آن نیز نسبت به چمن های مصنوعی چند بافت کمتر است. جالب است بدانید که معمولا برای تولید چمن مصنوعی بهاره از نخ های تک رنگ استفاده کرده و اصطلاحا این محصولات تک بافت می باشند. توجه داشته باشید که شستن و تمیز کردن این نوع چمن ها بسیار راحت است.

در حالی که در تولید انواع چمن مصنوعی دو بافت چند بافت معمولا از دو یا چند نوع الیاف و رنگ های مختلف استفاده می شود. با این کار محصول ظاهری طبیعی شبیه چمن های فصل پاییز می گیرد. به طور کلی چمن دو بافت و چند بافت دارای میزان تراکم بالایی بوده و در برابر آسیب و ضربه مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد.

انواع اشکال بافت چمن مصنوعی

رنگ های چمن مصنوعی

درست همانطور که چمن طبیعی در فصل ها و مکان های مختلف، دارای رنگ های متنوعی است، انواع چمن مصنوعی نیز رنگ های متنوعی دارد. تنوع رنگ در چمن باعث طبیعی تر شدن ظاهر آن می شود.. توصیه ما در هنگام انتخاب رنگ این است که رنگ هایی را انتخاب کنید که با منطقه و محیط شما سازگاری داشته باشند.

تراکم طولی و تراکم عرضی در چمن مصنوعی چیست و چرا مهم است؟

در انواع چمن مصنوعی الیاف در ردیف های طولی به هم بافته می شوند. تراکم طولی عبارت از تعداد گره هایی است که در طول یک متر از محصول برای بافتن الیاف زده می شود. تراکم عرضی نیز به تعداد ردیف هایی گفته می شود که در عرض معینی از چمن بر حسب اینچ بافته شده است، به عنوان مثال تراکم عرضی یا گیج 16/5 به این معناست که در هر 5 اینچ از عرض چمن 16 ردیف بافته شده است.

هرچقدر میزان تراکم بالاتر باشد، یعنی مقدار الیاف بیشتری در تولید چمن مصنوعی به کار رفته است. اهمیت محاسبه تراکم چمن مصنوعی در این است که می تواند بر روی نرمی و دوام بیشتر محصول اثرگذار باشد.

نقش بکینگ چیست؟ انواع بکینگ چمن مصنوعی

بکینگ چمن مصنوعی مهم ترین بخشی است که باید در هنگام انتخاب انواع چمن مصنوعی به آن توجه داشت. در واقع زیبایی ظاهری محصول و میزان تراکم و نوع الیاف ها فقط نیمی از داستان هستند. اگر می خواهید انتخاب فوق العاده ای داشته باشید، باید به قسمت بکینگ نیز به صورت جدی توجه کنید

به طور کلی بکینگ چمن مصنوعی که با نام زیره هم شناخته می شود، از جنس پلی پروپیلن تولید می شود. بکینگ حفره های منظمی دارد که با کمک آن آب را از چمن مصنوعی خارج کرد. بکینگ ها در انواع مختلف یک لایه، دو لایه و سه لایه طراحی و تولید می شوند.

منظور از سیستم زهکشی در چمن مصنوعی چیست؟

قبل از نصب انواع چمن مصنوعی، سطح زمین را زیرسازی و آماده می کنند. پس از اینکه چمن نصب شد، آب و رطوبت می تواند از لایه بکینگ عبور کرده و به زمین زیرسازی شده هدایت شود. سیستم زهکشی در چمن مصنوعی معمولا به دو صورت انگشتی و یا کانالی انجام می گیرد. وجود این سیستم باعث افزایش عمر چمن مصنوعی می شود، چون وجود رطوبت می تواند باعث ایجاد کپک و خزه و یا حتی نفوذ حیوانات و حشرات به چمن شود.

زهکشی در چمن مصنوعی

عوامل تاثیرگذار در قیمت انواع چمن مصنوعی

عوامل متعددی بر روی قیمت انواع چمن مصنوعی تاثیرگذار هستند. از جمله این عوامل می توان به نوع الیاف به کار رفته برای تولید محصول، میزان تراکم الیاف، رنگ، ارتفاع الیاف و بکینگ اشاره کرد.

سوالات متداول انواع چمن مصنوعی

معمولا چمن های مصنوعی چند بافت به خاطر میزان تراکم بالاتر و رنگ های بیشتری که در آنها به کار رفته است، طبیعی تر به نظر می رسند.

به طور کلی انواع چمن مصنوعی در عرض های 2 متری و 4 متری تولید می شوند. طول آنها نیز معمولا بین 15 تا 15 متر است. با این حال برای مساحت های وسیع مثل زمین های ورزشی ابعاد چمن مصنوعی به صورت استاندارد در نظر گرفته می شود.

4.4/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *