مهم ترین تفاوت های چمن مصنوعی و چمن طبیعی کدام اند؟

تا امروز افراد زیادی از ما سوال پرسیده اند که به صورت دقیق، مهم ترین تفاوت های چمن مصنوعی و چمن طبیعی کدام اند؟ چمن های موجود در بازار های داخلی ایران، دو دسته بندی اصلی یعنی مدل های مصنوعی و طبیعی را در خود جای داده اند. مسلما هر کدام از این مدل های چمن، یک سری ویژگی های خاص و کلیدی را نیز به همراه دارند. اگر به فعالیت های چند وقت اخیر شهرداری در مناطق مختلف شهر هایی همچون تهران نگاه کنید، متوجه می شوید که چمن های طبیعی در حال جایگزین شدن با چمن های مصنوعی هستند. این دو محصول از نظر ظاهری شباهت های زیادی با یکدیگر داشته و به راحتی مورد استفاده قرار می گیرند. امروز ما قصد داریم تا تفاوت های چمن مصنوعی و چمن طبیعی را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهیم. پس با ما همراه شوید.

تفاوت های چمن مصنوعی و چمن طبیعی از نظر قیمت

اولین نقطه تفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی، به هزینه اشاره دارد. هزینه ای که شما باید برای تهیه چمن های مصنوعی و چمن های طبیعی پرداخت کنید، ثابت نیست. هزینه و بودجه، یکی از مهم ترین عواملی به حساب می آید که روند تصمیم گیری افراد را تحت تاثیر خود قرار می دهد. افرادی که به دنبال استفاده از انواع چمن هستند، باید بودجه خود را به صورت بهینه مورد استفاده قرار دهند تا در طولانی مدت با مشکلی در این زمینه مواجه نشوند.

از نظر هزینه، چمن های مصنوعی مزایای زیادی را در خود جای داده اند. برای خرید چمن مصنوعی و استفاده از آن، شما فقط باید اندازه ابعاد زمین را محاسبه کنید، ابعاد را در اختیار شرکت های فعال در زمینه تولید و نصب چمن مصنوعی قرار دهید و محصول مد نظر و با کیفیت خود را در محیط نصب نمایید. این پروسه سریع بوده و تقریبا همه هزینه های مورد نیاز شما صرف خرید چمن می شود. البته که هزینه خرید و راه اندازی اولیه چمن مصنوعی، از چمن های طبیعی بالا تر است.

در عوض، نگهداری از چمن های طبیعی می تواند هزینه های بالا تری را روی دست شما بگذارد. تزیین یک محوطه با استفاده از چمن های طبیعی، به نگهداری و مراقبت نیاز دارد. در ابتدا شما باید خاک زمین را مورد بررسی قرار دهید و بهترین تخم چمن را انتخاب نمایید. در مرحله بعد شما باید مبلغی را صرف کاشت و مراقبت از چمن بکنید تا رشد پیدا نماید. در مرحله بعد شما باید همواره مراقب چمن ها باشید، به آنها آب و کود بدهید و نسبت به کوتاه کردن آنها در فواصل زمانی مشخص اقدام نمایید. مسلما همه این پروسه ها هزینه های گسترده ای را به همراه خواهند داشت.

تفاوت های چمن مصنوعی و چمن طبیعی از نظر ماندگاری

دومین نقطه از تفاوت های چمن مصنوعی و چمن طبیعی، به ماندگاری و طول عمر این دو محصول اشاره دارد. نمی توان بدون بررسی طول عمر، انواع چمن را با یکدیگر مقایسه کرد. شما نمی توانید در طولانی مدت نسبت به تعویض چمن اقدام نمایید. در نتیجه، استفاده از چمن هایی که ماندگاری فوق العاده ای دارند، برای همه افراد یک مسئله پر اهمیت به حساب می آید. چمن های طبیعی موجود در بازار، به تغییرات آب و هوایی و دما حساسیت نشان می دهند. یعنی بارش بیش از حد باران یا کم آبی و افزایش دما، چمن شما را خراب می کند. چمن های طبیعی مقاومت زیادی هم در برابر رفت و آمد از خود به نمایش نمی گذارند.

مدل های مصنوعی، در این نقطه از تفاوت های چمن مصنوعی و چمن طبیعی هم مزایای بیشتری را در خود جای داده اند. با استفاده از چمن های مصنوعی شما نگرانی در مورد تغییرات اقلیمی یا آب و هوایی نخواهید داشت! متوسط طول عمر چمن های مصنوعی برابر با 10 سال است. اگر شما به صورت فیزیکی به این چمن ها آسیب جدی وارد نکنید، تا 15 سال هم می توانند سالم بمانند. استفاده از پلیمر برای ساخت این چمن باعث شده تا این محصول با گرم شدن هوا آسیب نبیند. رنگ این چمن ها دائمی بوده و شما با خیال راحت می توانید آن را برای زیبا تر کردن محوطه مورد استفاده قرار دهید.

شما از یک چمن در محوطه استفاده می کنید تا در صورت نیاز روی آن راه بروید. استفاده از چمن های مصنوعی، به شما اجازه می دهد تا با خیال راحت نسبت به قدم گذاشتن در حیاط اقدام نمایید چمن های طبیعی سبک زندگی شما را شاداب نگه می دارند اما در برابر راه رفتن و قدم زدن اصلا مقاوم نیستند.

تفاوت های چمن مصنوعی و چمن طبیعی از نظر کاربرد و نگهداری

در نهایت، آخرین نقطه تفاوت های چمن مصنوعی و چمن طبیعی به کاربرد و نگهداری از آنها اشاره دارد. معمولا افراد از چمن های طبیعی برای خانه خود استفاده می نمایند. خیلی از کارشناسان لقب چمن ورزشی را به مدل های مصنوعی اعطا کرده اند. زمین خوردن روی چمن های مصنوعی، احتمال آسیب دیدن شما را کاهش می دهد.

این چمن ها یک لایه محافظتی از پلاستیک، میان شما و زمین قرار می دهند. این مسئله برای چمن های طبیعی صادق نیست. استفاده از چمن های طبیعی، در خانه و سالن های فوتبال متداول تر از سایر موقعیت ها می باشد. این در حالی است که زمین های گلف، زمین های گلف و پارک ها بیشتر از چمن های مصنوعی استفاده می نمایند.

 

چمن های مصنوعی که تا ده سال رنگشان ثابت بوده و تغییر پیدا نمی کند. چمن های طبیعی اما پس از چند سال و با تغییرات آب و هوایی، رنگ خود را تغییر می دهند.

در حال حاضر امکان مشخص کردن قیمت خرید انواع چمن مصنوعی یا طبیعی به صورت عمومی، وجود ندارد.

مهم ترین مزایای این چمن به عدم نیاز به نگهداری، قیمت مناسب و دوام بالا اشاره دارند.

مهم ترین مزایای چمن های طبیعی به مواردی همچون شادابی و تاثیر روی سبک زندگی اشاره دارند.

4.5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *