حتما در استادیوم های ورزشی، برخی فضاهای تجاری و یا حتی در ساختمان های مسکونی انواع چمن مصنوعی را دیده اید. چمن هایی که شبیه چمن طبیعی هستند، ولی از الیاف و رشته های مصنوعی به رنگ سبز ساخته می شوند. ارتفاع چمن بسته به نوع کاربری آن می تواند متفاوت باشد، با این حال چمن های باکیفیت دارای بکینگ محکمی هستند که الیاف چمن بر روی آن بافته می شود. امروزه با استفاده از تکنولوژی های به روز ظاهر چمن های مصنوعی روز به روز بیشتر شبیه چمن طبیعی می شود.

مزایای خرید چمن مصنوعی

فقط زمانی می توانیم مزایای خرید چمن مصنوعی را بررسی کنیم که بتوانیم آن را با چمن طبیعی مقایسه کنیم. در مناطقی که دچار خشکسالی و کم آبی هستند، چمن مصنوعی می تواند باعث ایجاد فضایی زیبا و جذاب در ساختمان های مسکونی و تجاری و یا فضاهای ورزشی شود. این در حالی است که در مناطقی که از نعمت آب بهره مند هستند، احتمالا استفاده از چمن های مصنوعی در فضای حیاط ساختمان ها چندان جالب نخواهد بود. هرچند نصب چمن در فضاهایی مثل تراس و پشت بام دارای مزایای متعددی خواهد بود.

به طور کلی مهم ترین مزیتی که چمن مصنوعی نسبت به چمن طبیعی دارد، نگهداری آسان است. اگر شما از آن دسته افرادی باشید که چندان وقت یا حوصله رسیدگی به گیاهان را نداشته باشید، احتمالا خرید چمن مصنوعی بهترین گزینه برای شماست. البته در مورد اینکه چمن های مصنوعی هیچ نیازی به نگهداری و یا تعمیر ندارند، اغراق شده است، ولی می توانید مطمئن باشید که نگهداری آنها کار راحتی بوده و چندان وقتی از شما نمی گیرد.

یکی دیگر از مهم ترین مزیت های خرید چمن مصنوعی تمیز بودن آن است. اگر فرزندان خود را برای بازی روانه زمین های ورزشی دارای چمن طبیعی کنید، لباس هایشان کثیف و پر از گل و لای می شود. در حالی که بر روی زمین های دارای چمن مصنوعی، گرچه لباس بچه ها کثیف می شود، ولی از گل و لای و لکه هایی که به سختی پاک می شوند، خبری نیست.

چرا به راهنمای خرید چمن مصنوعی نیاز داریم؟

ممکن است این سوال برایتان مطرح شود که چرا برای خرید چمن مصنوعی نیازمند راهنما هستیم؟ می توانیم خودمان چمن مورد نظر را انتخاب کنیم و احتمالا نصب آن نیز کار سختی نخواهد بود. واقعیت این است که انتخاب چمن مصنوعی مناسب برای فضای مورد نظر یک کار تخصصی است. شما باید بدانید که نوع چمنی که مورد نیاز دارید چیست؟ چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

یکی دیگر از نکاتی که باعث می شود هنگام خرید چمن مصنوعی در مشهد به راهنما نیاز داشته باشید، اندازه گیری فضای مورد نظرتان است. بسیار مهم است که ابعاد با دقت بسیار اندازه گیری شوند، وگرنه در حین نصب چمن با مشکل روبرو خواهید شد. اگر به این موضوع دقت نکنید، ممکن است مجبور شوید چمن خریداری شده را چند بار برش بزنید و حتی در قسمت هایی چمن ها را به هم وصل کنید و به این ترتیب کار نصب چمن مصنوعی کار سختی خواهد شد.

مهم ترین نکات برای خرید چمن مصنوعی تزئینی

در هنگام خرید چمن مصنوعی تزئینی باید نکاتی را در نظر بگیرید تا محصولی که خریداری می کنید، بیشترین کاربرد و استفاده را برای شما داشته باشد. مهم ترین نکته مربوط به بودجه شماست. باید بدانید که تا چه اندازه می توانید برای خرید خود هزینه کنید. به این ترتیب مجموع گزینه هایی که می توانید انتخاب کنید، محدودتر شده و کار شما برای گزینه های بهتر راحت تر می شود.

سپس انواع چمن مصنوعی تزئینی موجود در بازار که متناسب با بودجه شما هستند را بررسی کنید. در هر نمونه ای که بررسی می کنید، به رنگ، ارتفاع چمن، نرمی و کیفیت آن دقت کنید. یادتان باشد که چمن های مصنوعی در رنگ های گوناگونی طراحی و تولید می شوند و به همین دلیل ممکن است هر رنگی برای فضای مورد نظر شما چندان مناسب نباشد.

بد نیست بدانید ارتفاع چمن مصنوعی رابطه مستقیمی با قیمت آن دارد. هر چقدر ارتفاع چمن بیشتر، قیمت محصول نیز بیشتر خواهد شد. اما به غیر از ارتفاع چمن باید به تراکم آن نیز دقت داشته باشید. میزان تراکم بالا موجب افزایش طول عمر چمن می شود.

نکته دیگری در هنگام خرید چمن مصنوعی تزئینی باید به آن دقت کنید کیفیت بکینگ است. هر چقدر کیفیت بکینگ بالاتر باشد، محصولی که خریداری می کنید، باکیفیت تر بوده و در نتیجه عمری طولانی تر خواهد داشت.

در نهایت توصیه ما این است که در هنگام خرید چمن مصنوعی حتما به برند تولید کننده آن نیز دقت کنید. برندهای شناخته شده، معمولا محصولات باکیفیتی به بازار عرضه می کنند. ضمن اینکه تنوع محصولات آنها نیز بالا می باشد. در حال حاضر برندهای معتبری مثل آسیا چمن، دنیای چمنی، هاتکو، هِدِف، تنکاته و غیره در بازار ایران فعالیت می کنند که می توانید در هنگام خرید، محصولات آنها را بررسی کنید.

انواع چمن مصنوعی ورزشی

مهم ترین نکات برای خرید چمن مصنوعی ورزشی

وقتی نوبت به خرید چمن مصنوعی ورزشی می رسد، باید عوامل گوناگونی را برای انتخاب بهترین گزینه در نظر داشته باشید. اگر گزینه اشتباهی را انتخاب کنید، ممکن است با دردسرهای زیادی روبرو شوید. به طور کلی باید به این نکته توجه کنید که چمن مصنوعی مناسب، می تواند تبدیل به یک کفپوش بادوام و ایمن برای فضای ورزشی شما شده و همزمان باعث زیباسازی محیط و بهبود عملکرد افراد در آنجا گردد.

کلیدی ترین نکته ای که باید در هنگام خرید چمن مصنوعی ورزشی به آن توجه کنید، این است که می خواهید از این محصول کجا و برای چه ورزشی استفاده نمایید. مسلما چمنی که برای زمین فوتبال به کار برده می شود، گزینه مناسبی برای باشگاه های بدنسازی و یا زمین های تنیس و یا گلف نیست. از طرف دیگر برخی از انواع چمن های مصنوعی برای فضاهای بسته طراحی شده اند و برخی دیگر برای فضاهای باز. بنابراین نباید از توجه به این نکته غفلت کنید.

پس از اینکه تصمیم گرفتید که با چه هدفی قصد خرید چمن مصنوعی ورزشی دارید، وقت آن می رسد که به ماندگاری و طول عمر مفید چمن نیز دقت کنید. اگر قصد استفاده از این محصول در باشگاه بدنسازی دارید، باید به گونه ای طراحی شده باشد که بتواند میزان رفت و آمد در باشگاه و نیز وزن تجهیزات سنگین بدنسازی را تحمل کند. در چنین حالتی بکینگ باکیفیت می تواند یکی از مهم ترین نکاتی باشد که باید آن را بررسی کنید.

از طرف دیگر، در هنگام خرید چمن مصنوعی ورزشی باید از امنیت آن مطمئن شوید. منظور از این سخن آن است که معمولا الیاف چمن مصنوعی به شکلی طراحی می شود که در باشگاه ها و یا زمین های ورزشی ضربات را تحمل کرده و اصطلاحا ضربه گیر باشند.

انواع چمن مصنوعی ورزشی

بررسی مکان مناسب برای نصب چمن

اگر می خواهید چمن مصنوعی تزئینی نصب کنید، باید فضاهایی مثل حیاط خلوت، تراس، بالکن، پشت بام و غیره را برای این کار در نظر گرفته و ابعاد این فضاها را به دست آورید. اما اگر می خواهید برای فضاهای ورزشی دست به کار خرید چمن مصنوعی شوید، باید ابعاد استاندارد زمین مورد نیاز خود را بدانید. مثلا باید بدانید که برای ورزش فوتبال، فوتسال، تنیس، گلف و غیره به چند متر مربع زمین احتیاج است. توصیه ما این است که این کار به تیم تخصصی نصب و اجرای پروژه های چمن مصنوعی بسپارید.

زیرسازی چمن مصنوعی مهم است

توجه داشته باشید که یکی از مهم ترین مراحل نصب و اجرای چمن مصنوعی مربوط به زیرسازی آن است. اگر این کار به درستی انجام بگیرد، می تواند عمر مفید محصول را افزایش دهد و البته میزان ضربه پذیری آن را بیشتر کند. این نکته مخصوصا برای نصب چمن مصنوعی ورزشی اهمیت ویژه ای دارد. اهمیت این نکته تا حدی است که باید حتما توسط تیم تخصصی انجام بگیرد. به هر حال نحوه زیرسازی چمن مصنوعی در زمین های ورزشی مختلف، مثل زمین فوتبال، گلف، تنیس و غیره باید از استانداردهایی پیروی کند. در نتیجه باید کار را به افراد خبره و متخصص سپرد.

چمن مصنوعی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

شاید بتوان گفت مهم ترین ویژگی چمن مصنوعی خوب، به غیر از کیفیت بالای اجزای مختلف آن، مثل بکینگ و یا الیاف به کار رفته در آن، داشتن ضمانت نامه و گارانتی محصول است. حتما در هنگام خرید چمن مصنوعی خود از نمایندگی های معتبر و فروشگاه های شناخته شده خرید کنید. مطمئن شوید کیفیت محصولی که دریافت می کنید، همان کیفیتی است که انتخاب کرده و برای آن هزینه نموده اید.

یکی دیگر از ویژگی های بسیار مهم هر چمن مصنوعی که تهیه می کنید، دوام و ماندگاری آن است. چمن های مصنوعی باید به گونه ای طراحی شوند که عمر مفید طولانی داشته باشند و البته در شرایط آب و هوایی مورد نظر شما دوام بیاورند. به عبارت ساده تر، در طراحی این محصول آسیب های ناشی از باد، باران، آفتاب، برف و غیره در نظر گرفته شده باشد.

یک نکته مهم آن است که چون معمولا چمن های مصنوعی در محیط های خشک و کم آب کاربرد بیشتری دارند، حتما در هنگام خرید بررسی کنید آیا محصول مورد نظر شما دارای قابلیت محافظت در برابر اشعه های UV هست یا خیر. توجه داشته باشید که الیاف چمن مصنوعی از پلی اتیلن و پلی پروپیلن تهیه می شوند. این مواد به محض قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، تجزیه شده و آسیب می بینند. به همین دلیل حتما باید از فناوری های مدرن برای تولید محصول استفاده شده باشد تا دوام آن در برابر اشعه ماوراء بنفش نیز بیشتر شود.

در نهایت بد نیست به قیمت چمن مصنوعی نیز در هنگام خرید دقت کنید. این ویژگی اهمیت فوق العاده ای دارد، چون هر کس با توجه به میزان هزینه ای که می کند، می تواند محصول مورد نظر خود را خریداری کند. البته یادتان باشد که هر چقدر محصولی مرغوب تر و باکیفیت تر باشد، قیمت بیشتری خواهد داشت.

چمن مصنوعی ضد آتش (خود اطفاء)

یکی از ویژگی های جذابی که در هنگام خرید چمن مصنوعی خوب متوجه آن می شوید، قابلیت خودحریق بودن این محصولات است. دقت کنید منظور نسوز بودن محصول نیست. در واقع چمن مصنوعی دارای خاصیت مقاومت در برابر آتش نیست، بلکه برخی از مدل ها دارای قابلیت بازدارندگی شعله هستند. معنای این سخن آن است که الیاف چمن مصنوعی خودحریق، در هنگام بروز آتش سوزی، خاموش می شوند و در نتیجه آتش سوزی گسترش پیدا نمی کند و ناحیه زیادی نمی سوزد.

چمن مصنوعی ضد آتش

 

عوامل موثر بر روی قیمت چمن مصنوعی

عوامل متعددی وجود دارند که بر روی قیمت چمن مصنوعی تاثیر می گذارند. نوع الیاف چمن مصنوعی، میزان تراکم آن، ضخامت و کیفیت بکینگ به کار رفته در تولید این محصول، اندازه و ابعاد محلی که می خواهید چمن را نصب کنید و یا حتی فناوری های به کار رفته در آن که می توانند عمر آن را طولانی تر کنند، همگی از جمله مهم ترین این عوامل هستند.

بهترین چمن مصنوعی کدام است؟

شاید این سوال ذهنتان را به خود مشغول کرده باشد که بهترین چمن مصنوعی موجود در بازار کدام است. همانطور که دیدیم، عوامل متعددی تعیین کننده بهترین و مناسب ترین گزینه برای خرید چمن مصنوعی هستند. با این حال توصیه ما این است که به سراغ برندهای شناخته شده و فروشگاه های معتبر بروید و محصولات دارای گارانتی را خریداری کنید.

سوالات متداول

میزان تردد بالا می تواند باعث از بین رفتن حالت چمن مصنوعی و خوابیدگی و کوبیدگی آن شود.

بله. انواع چمن مصنوعی قابل شستشو هستند و می توان آنها را با کمک آب شست و تمیز کرد.

بله. ارتفاع مناسب چمن مصنوعی هم باعث زیباتر شدن فضای مورد نظر می شود و هم می تواند بر روی قیمت محصول اثر بگذارد. ضمن اینه چمن های مصنوعی با ارتفاع های متفاوت کاربردهای گوناگونی دارند.

4.5/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *