وبلاگ چمن 24

پنج راز چمن مصنوعی که فروشندگان از شما پنهان می کنند

چمن مصنوعی مدل صدف

پنج راز چمن مصنوعی

گاهی مشتریان با این دیدگاه که همه چمن های مصنوعی کم و بیش مثل هم هستند تنها فاکتور قیمت را مد نظر قرار می دهند.  و اقدام به خرید محصول غیر برند و ارزان می کنند. در حالی که نکاتی هستند که از اهمیت بالایی در خرید محصول مناسب و با کیفیت وجود دارند که باید مدنظر قرار داد .

اگر بخواهید چمن مصنوعی را انتخاب کنید اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید همان ارتفاع نخ هست. که در زیبایی و همچنین در دوام چمن مصنوعی بسیار تأثیرگذار است.  معمولاً برای مهدکودک‌ها و مدارس باغ‌ها، باغ تالارها، روف گاردن‌ها مصارف اینچنینی که معمولاً مربوطه به مصارف چمن مصنوعی در رسته تزئینی هست خیلی نیازی به ارتفاع بالای چمن مصنوعی نیست. و شما می‌توانید با هزینه بسیار کم یک چمن با ارتفاع نخ کم را انتخاب کنید. برای مثال شما می‌توانید چمن مصنوعی را از ارتفاع نخ 8 تا 25 میلیمتر برای این‌گونه مصارف که همان چمن مصنوعی تزئینی نیز هست خرید کنید.

اما نکته‌ای که در ارتفاع نخ چمن مصنوعی وجود دارد این است که هرچقدر ارتفاع نخ چمن مصنوعی بالاتر باشد چمن بیشتر شبیه به چمن طبیعی نیز هست.  و جلوه بسیار زیبایی به محوطه شما خواهد داد.  البته هر چقدر ارتفاع نخ بالاتر می‌رود قیمت چمن مصنوعی هم بالاتر می‌رود. از سوی دیگر نظافت چمن های با ارتفاع بیش از 25 میلیمتر کمی چالش بر انگیز تر می باشد.  ازین رو توصیه می کنیم برای فضا های پر تردد از چمن های با ارتفاع کوتاه تر از 25 میلیمتر استفاده کنید.

پس این نکته که چه نوع چمنی مناسب فضای مدنظر شما میباشد باید در خرید چمن مدنظر قرار گیرد .

ارتفاع الیاف چمن مصنوعی

لایه مشکی پشتیبان که در اصطلاح به آن بکینگ چمن مصنوعی می‌گویند همان لایه مشکی رنگ است که نخ‌های چمن مصنوعی بر روی آن بافته می‌شوند.  لایه‌ای که بین سطح زمین ( از هر جنس و موادی که باشد از جمله خاک، آسفالت، شن و ماسه، سرامیک و ….) و نخ‌های چمن مصنوعی قرار می‌گیرد.  و نقش اصلی را در نصب چمن مصنوعی بر روی هر سطحی ایفا می‌کند.
توجه به بکینگ مناسب و مقاوم چمن های مصنوعی یکی از موارد مهم میباشد که باید در هنگام خرید توجه کنید .
اما چگونه یک بکینگ مرغوب را از مشابه نا مرغوب آن تشخیص دهیم؟
با دقت در ویژگی های ظاهری چمن مصنوعی می توان از کیفیت آن اطمینان حاصل کرد.  اول اینکه دقت کنید رزین پوشاننده که معمولا به رنگ مشکی و از جنس مواد نفتی مانند لاتکس و پلی یورتان و… می باشد کاملا لایه زیرین خود را بصورت یکدست پوشش داده باشد. دوم اینکه هنگامی که با دست بر روی پشت چمن می کشید نباید مواد پوشاننده به صورت پودر از آن بریزد. همچنین بکینگ چمن نباید بیش از حد خشک و دارای ترک باشد.

بکینگ چمن مصنوعی

نخ چمن مصنوعی بسته به کاربردی که چمن دارد از پلیمرها، پلی پروپیلن یا پلی اتیلن ساخته شده است.  برای این که چمن مصنوعی همه جا قابل استفاده باشد، باید آن را از موادی بسازیم که مقاومت طولانی مدت داشته باشند . کم کردن کیفیت الیاف یکی از مواردی هست که گاها به جهت بالا بردن حاشیه سود توسط برخی شرکتها صورت میگیرد. با قاطعیت می توان گفت که این عمل ناپسند، پنهانی ترین و غیر قابل تشخیص ترین نوع کم فروشی در تولید چمن مصنوعی محسوب می شود.
برای ساخت نخ چمن مصنوعی از چند نوع پلیمر اصلی استفاده می شود. که با مواد گوناگونی ترکیب می شوند .این مواد، باعث بهبود خواص شیمیایی، فیزیکی، رفتاری و ظاهری الیاف می شوند.  و ویژگی هایی همچون پایداری در مقابل پرتوی فرا بنفش نور خورشید و تغییر رنگ، فرسایش فیزیکی، تغییرات دمایی (گرما وسرما) اسیدی و قلیایی، خاک و غبار، الکتریسیته ساکن و… را در الیاف چمن مصنوعی ایجاد می نماید.
قیمت این مواد ضروری (که عمدتاً وارداتی می باشند) بسیار گران است.  و کاهش یا عدم استفاده از آنها، باعث کاهش قیمت تولید الیاف خواهد شد. به این ترتیب، الیاف استانداردهای لازم را نخواهد داشت.  و چمن مصنوعی تولید شده، کیفیت و دوام بسیار کمتری را به نمایش می گذارد. که متاسفانه فقط با گذشت زمان خود را نشان می دهد.

تراکم طولی، به تعداد کوک در یک متر طول از هر ردیفِ بافت گفته می شود. این تعداد در 10 سانتی متر شمارش می شود.  و سپس با ضرب در عدد 10، تعداد کوک در یک متر به دست می آید.
در انواع چمن مصنوعی تولید شده با شیوه تافتینگ، این میزان در حدود 110 تا 350 است.
بسیاری از مردم و حتی فروشندگان قدیمی و با تجربه چمن مصنوعی، از ماهیت تراکم چمن مصنوعی اطلاع نداشته و از دقت به آن غفلت می کنند.
تغییر اندک در تراکم طولی حتی به میزان یک یا دو کوک در طول، سبب تغییرات شگرف در میزان الیاف مصرفی در چمن مصنوعی و هزینه تولید آن می شود.
به عنوان مثال، کاهش تراکم طولی از عدد 140 به 135 در بعضی از مدل های چمن مصنوعی کشور مشاهده شده است.
این مساله تفاوت بسیار نا محسوس و پنهانی را در خصوصیات ظاهری و رفتاری چمن مصنوعی پدید می آورد. و در عین حال، از ارزش ریالی آن می کاهد

موارد متعددی مشاهده می شود که تولید کنندگان و فروشندگان چمن مصنوعی، درباره محصولات مختلف، مطالب نادرستی را در اختیار مشتریان قرار می دهند.
مثلا برخی تولید کنندگان، الیاف مصرفی خود را ساخت کشورهایی همچون هلند، بلژیک و… اعلام می نمایند. و یا بعضی فعالان فروش چمن مصنوعی، محصولات خود را تولید همین کشورها می نامند.
تشخیص این مساله نیز بسیار دشوار و پیچیده است. و کشف آن توسط مصرف کنندگان تقریباً غیر ممکن است.
باید بدانید که به علت ممنوعیت واردات چمن مصنوعی خارجی به کشور، هیچ گونه چمن مصنوعی خارجی، آن هم محصولات ساخت هلند، بلژیک، آلمان، اسپانیا و… در کشور موجود نیست.  تنها چمن مصنوعی خارجی موجود در کشور، محصولات چینی است که عموما از راه های غیرقانونی وارد می شوند.

نوشته های مشابه