وبلاگ چمن 24

راهنمای گام به گام نصب چمن مصنوعی

نصب چمن مصنوعی

راهنمای گام به گام نصب چمن مصنوعی ورزشی و تزئینی

راهنمای گام به گام نصب چمن مصنوعی ورزشی و تزئینی: چمن مصنوعی امروزه در طرح های مختلف تولید می گردد. به منظور استفاده در زمین های ورزشی و یا به عنوان یک کفپوش تزئیینی با دوام و اکونومی در فضای باز. چمن مصنوعی این قابلیت را دارد تا در سریع ترین زمان ممکن بر روی سطوح مختلف نصب گردد. سطوحی که چمن مصنوعی بر روی آن نصب می شوند به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند:
  • سطوح نفوذ پذیر

سطوح نفوذ پذیر عموما به بستر های خاک گوبیده و یا گراویه اتلاق می گردد.

این سطوح این قابلیت را دارند که آب در آن ها نفوذ نماید و ازین رو به این نام شناخته میشوند

  • سطوح نفوذ ناپذیر

سطوحی هستند که آب امکان نفوذ در آن ها را ندارد.

مانند سطوح بتنی و یا سنگ فرش شده

اولین نکته ای که هنگام نصب چمن مصنوعی باید مد نظر قرار داد این است که آیا بر روی بستر نفوذ پذیز نصب می گردد یا نفوذ ناپذیر.

نصب چمن مصنوعی بر روی سطوح نفوذ پذیر

هنگام نصب چمن بر روی سطوح نفوذ پذیر باید دقت کرد که حتما از چمن های دارای پانچ که توانایی عبور دادن آب از خود را دارند استفاده نمود. مرحله اول زیر سازی: زیر سازی چمن مصنوعی باید به گونه ای باشد تا به مرور زمان دچار نشست نشود. این موضوع در چمن های ورزشی از اهمیت بیشتری برخوردار است. برای اطمینان از این موضوع می بایست بسته به دانه بندی بستر بین 10 تا 20 سانتیمتر از خاک موجود را برداشت. آن را با گراویه با دانه بندی مناسب پر کرد. طی چند مرحله کوبید. در زمین های ورزشی بزرگ برای هدایت بهتر آب از لوله های زه کشی مخصوص نیز استفاده می کنند. به این فرآیند اصطلاحا فیلترینگ می گویند. اجرای زیر سازی نفوذ ناپذیر معمولا با بتن و یا فرش کردن با سنگ و موزاییک اجرا می شود. کافیست دقت شود بستر از شیب یکنواخت بین نیم تا یک درصد برای هدایت آب های سطحی برخوردار باشد. پس از اصلاح دانه بندی بستر و کوبیدن آن طی چند مرحله نوبت به اجرای خود چمن مصنوعی می رسد. نصب چمن مصنوعی: قبل از نصب چمن مصنوعی باید از یک لایه محافظ در قسمت زیرین آن استفادده کرد. این لایه ژئوتکستایل نام دارد. ژئوتکستایل ها در وزن های مختلف که عموما 200 و یا 300 گرمی هستند عرضه می شوند. ژئوتکستایل در نصب چمن مصنوعی بر روی هر دو نوع سطوح کاربرد دارد.
فواید استفاده از ژئوتکستایل
  • از فرسایش بکینگ چمن در اثر سایش با بستر جلو گیری می کند
  • ژئوتکستایل آب های سطحی را سریعا به خود جذب و به تدریج به لایه های زیرین بستر هدایت می کند.
پس از اجرای لایه ژئوتکستایل نوبت به فرش چمن مصنوعی می رسد. چمن مصنوعی را می توان مستقیما بر روی زمین چسباند. و یا با استفاده از نوار اتصال و یا seaming tape رول های کنار هم را یکپارچه ساخت و روی بستر نصب کرد. اکنون تقریبا کار تمام است. در چمن های تزئینی الزامی به استفاده از پرکننده بین الیاف چمن نیست. مقدار توصیه شده بین 3 تا 5 کیلوگرم سیلیس در هر متر مربع چمن مصنوعی می باشد. هر چند درصورتیکه از سیلیس مناسب چمن مصنوعی استفاده کنید عمر چمن افزوده می شود. با این حال بسیاری از مصرف کنندگان ترجیح می دهند از پرکننده استفاده نکنند. اما اگر قصد نصب چمن ورزشی را دارید هنوز بخش مهمی از کار باقیست. برای چمن های ورزشی  در هر متر مربع از 25 کیلوگرم سیلیس و 6 کیلوگرم گرانول استفاده می شود. هرگز بجای سیلیس مناسب چمن مصنوعی از ماسه بادی استفاده نکنید. پس از افزودن گرانول می بایست چمن را کاملا برس زد تا پرکننده ها بطور یکنواخت در سراسر زمین پخش شوند. این عمل میتواند بصورت دستی و یا با ماشین آلات مخصوص انجام شود. در نهایت باید دقت داشته باشید که در زمین های چمن مصنوعی باید اطراف زمین جدول کشی شود. به نحوی که پر کننده ها نتوانند از زمین خارج شوند.

روش های خط کشی زمین ورزشی:

  • بافت خطوط سفید توسط کارخانه تولید کننده
  • استفاده از چمن سفید برای خطوط
  • رنگ آمیزی خطوط سفید چمن
  در روش اول بدلیل یکپارچه بودن خطوط با چمن اصلی امکان آسیب دیدن چمن در ناحیه خطوط به مرور زمان به حد اقل می رسد. از سوی دیگر دستگاه های داخلی قادر به بافت خطوط در تمامی جهات نیستند. برخی از خطوط محوطه جریمه و خطوط گرد قابل بافت نیستند. در روش دوم می توان تقریبا تمامی خطوط را اجرا کرد. و از عدم محو شدن خطوط سفید به مرور زمان مطمئن بود. اما به یاد داشته باشید که در چمن مصنوعی اولین جایی که آسیبب می بیند محل درز هاست. و با افزایش تعداد درز ها احتمال آسیب دیدن چمن افزایش می یابد. روش سوم رنگ آمیزی است که کم هزینه ترین می باشد. و به دوام چمن نیز آسیبی نمی زند. اما در زمین های روباز که در معرض تابش آفتاب و الیته سایش قراردادرند می بایست این رنگ آمیزی به طور مستمر تجدید گردد.  
شرکت طلوع سبز ایوان پارس

رویکردی خلاقانه

ارائه محصولات متنوع و با کیفیت

طلوع سبز، آغازی نو به رنگ طبیعت

نوشته های مشابه