برای طراحی و اجرای پشت بام زیبا مواردی به جز طراحی و متریال های مورد استفاده موارد دیگری هم وجود دارد که بایستی به آنها نیز توجه کرد.در ادامه با ما همراه باشید تا قدم به قدم از مرحله قبل از طراحی و اجرا تمام موارد رو بررسی کنیم.

چگونه یک بام زیبا داشته باشم؟

گام اول : اطلاع از ضوابط و مقررات شهرداری

قبل از آغاز عملیات طراحی و اجرایی روف گاردن بهتر است از ضوابط حاکم بر ساخت و سازه های شهرداری اطلاعات لازم را کسب کنید. این امر باعث جلوگیری از اتلاف سرمایه و هم می تواند بر میزان بودجه شما نیز تاثیر مثبت داشته باشد شما می توانید این اطلاعات را از طریق مختلفی مانند مراجعه به مهندسین دارایی پروانه نظام مهندسی و یا مراجعه به واحد شهر سازی در شهرداری منطقه و یا حتی مطالعه کتب ملاک عمل شهرداری بدست آورید.

در بسیاری از موارد ضوابط حاکم بر شهر سازی می تواند در طراحی روف تاپ یا روف گاردن تاثیر گذار باشد . مثلا در برخی از موارد شهرداری اجازه احداث آلاچیق در پشت بام را نمیدهد و در صورت احداث مشمول تخریب یا پرداخت جریمه می گردد . حال آنکه اگر همین کار بصورت پرگولا و باسقف نیمه باز صورت پذیرد مشمعول این جرائم نمی شود .

در راستای تشویق مردم و سازندگان به توسعه فضای باز و فضای سبز در شهرداری بسیاری از مناطق مشوق هایی جهت احداث روف گاردن وجود دارد که این مشوق ها می تواند شامل بخشودگی جرائم و یا اعطای تراکم مازاد گردد .

پس با کمی بررسی و مطالعه در زمینه ضوابط شهری هم می توانید از بروز ضرر و زیان های احتمالی جلوگیری نمایید و هم می توانید از مشوق ها و منابع جدیدی بهرمند شوید

گام دوم : بررسی سازه

در هنگام طراحی ساختمان مهندسین محاسبه میزان مشخصی از بار زنده و یا بارمرده بسته به کاربری ساختمان در محاسبات خود در نظر می گیرند . در صورتیکه در طراحی روف گاردن بدون در نظر گرفتن این محاسبات اقدام به نصب و اجرا روف گاردن کنید این بی توجهی می تواند تاوان سنگینی به دنبال داشته باشد. لذا همیشه قبل از احداث با ناظرین ساختمان و مهندسین صاحب صلاحیت مشورت کنید .

گام سوم:انتخاب آگاهانه تیم طراحی و اجرا

معماران، طراحان لنداسکیپ، مهندسین، مشاورین فضای باز و مجریان تاییدشده همه تخصص های منحصر به خود را دارند. در این زمینه میتوانید روی کمک ما حساب کنید چمن 24 با تجربه ای 10 ساله در زمینه طراحی و اجرای فضای باز و باکمک متخصص با تجربه خود میتواند در این زمینه به شما کمک کند.

گام چهارم : توسعه نقشه ها و روندهای بعدی

شاید شما در طراحی فضای بام ایده هایی در گوشه ذهن خود داشته باشید و یا تصاویری در اینترنت و یا شبکه های اجتماعی دیده باشید که باب میل شما باشد، اما تطبیق این ایده ها با مقیاس فضا و همچنین چیدمان صحیح آن کار یست که نیازمند دانش فنی و مهندسی است و بهتر است به افراد صاحب صلاحیت در این حوزه سپرده شود. در هنگام طراحی موارد متعددی از جمله بخش بندی فضا، چیدمان و انتخاب متریال مناسب و همچنین فرم هر یک از عناصر مورد استفاده در فضای هر بخش مدنظر قرار می گیرد.

معمولا در طراحی فضای باز از متریال های مقاوم مانند تایل ترموود، چوب پلاست، چمن مصنوعی، تایل چمن مصنوعی، دیوار سبز – فنس های چمنی با کیفیت بسیار پر استفاده هستند.

نمونه کار طراحی و اجرای روف گاردن

برخی از نمونه کارهای طراحی و اجرا شده روف گاردن چمن 24 برای نمایش تمام نمونه کار ها میتوانید به صفحه نمونه کارهای ما سر بزنید.

4.3/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *