برای بسیاری از خانه دارها چیدن میز و صندلی بیرونی در حیاط، ایوان یا بالکن خونه امری بی نهایت مهم و حساس است.   برای اینکه بهترین انتخاب در این زمینه را داشته باشید، باید تعادلی مناسب بین زیبایی، استحکام، انعطاف پذیری و کارایی برقرار کنید. و مدل مد نظر خود را بر اساس این شرایط انتخاب کنید.  

اندازه حیاط یا بالکن و پاسیو خانه نقش مهمی در انتخاب میز و صندلی بیرونی دارد.  در فضاهای بزرگ استفاده از ست های خانوادگی به هم پیوسته طوریکه میز را کامل احاطه کنند ایده فوق العاده خوبی خواهد بود.

اما اگر فضای کمی در اختیار دارید به هیچ عنوان نباید خودتان را محدود به مدل های معمولی و قدیمی موجود در بازار کنید.  شما در همین فضای کم هم می توانید از طرح های بسیار شیک و خلاقانه سفارشی استفاده کنید.  بسیاری از نجارها و تولید کنندگان مبلمان امروزه پذیرای هر نوع سفارشی از جانب مشتری هستند.

مدل های فلزی همیشه جزء بهترین لوازم برای ست میز و صندلی بیرونی می باشند. برای فضاهای کوچک اغلب توصیه می شود از میز و صندلی مدرن استفاده کنید.  چرا که با ساده بودن لوازم، دکوراسیون محیط نیز مرتب و منظم و در نتیجه بزرگتر دیده می شود. برای رنگ هم از آنجایی که در مورد محیط بیرونی صحبت می کنیم، خاکستری، سفید و کرم گزینه های مناسبی هستند.

مبلمان فضای باز
مبلمان سنگی فضای باز

برای حیاط خانه استفاده از میز و صندلی بیرونی ساخته شده از سنگ و بتن اگرچه شاید گران تر و تا حدی غیرکاربردی بنظر برسد.  اما واقعا از لحاظ زیبایی و کلاس کمتر مدلی را می توان هم سطح آن متصور شود. این ست ها معمولا بصورت سفارشی ساخته می شوند. و ست خریدنی آنها اگرچه در بازار موجود هستند اما قیمت های بسیار بالایی دارند. برای کارایی بیشتر می توانید فقط میز را از جنس سنگ یا بتن انتخاب نموده و صندلی را از جنس های فلزی یا چوبی انتخاب کنید.  فقط حواس تان باشد که مدل صندلی انتخابی، طوری نباشد که تاثیر منفی روی دیزاین میز سنگی شیک شما بگذارد.

می شود صحبت از میز و صندلی بیرونی خانه کرد و حرفی از مدل های حصیری نزد. حصیر همیشه یکی از بهترین گزینه های از لحاظ قیمتی و عملکردی است. در کنار قیمت و عملکرد مناسب، زیبایی این مدل های کلاسیک و دوست داشتنی نیز به هیچ عنوان از ست های فلزی یا چوبی و حتی سنگی کمتر نیست. 

میز و صندلی حصیری

بعلاوه بخاطر وزن کمتر و نیاز به نگهداری پایین تر، دردسرهای احتمالی که ممکن است میز و صندلی حیاط برای خانه دار بوجود آورند نیز به پایین تر حد ممکن می رسد. اگر دورهمی های خانوادگی و همیشگی در حیاط خانه برگذار می کنید. مدل های حصیری می توانند بهترین اوقات را برای شما و خانواده تان رقم بزنند.

یکی دیگر از انواع مبلمان فضای باز استفاده از ست ها چوبی می باشد. که امروز در دو مدل تاشو و معمولی وجود دارند. میز و صندلی بالکن چوبی چون یک چیز طبیعی هستند فضای بسیار زیبا و دلنشینی را ایجاد میکنند.  مخصوصا اینکه نزدیک به گیاهان باشند.  استفاده از میز و صندلی تراس چوبی  تاشو  برای بالکن ها و فضا های کوچک بسیار کارایی دارد. در برخی از مدل های میز و صندلی چوبی میز های بدون پایه وجود دارند که به دیوار متصل می شوند. این میزها فضای کمی را میگیرند و می توانید به لب نرده ی تراس نصب کنید. و در کنار آن از صندلی های چوبی استفاده کنید. همچنین معمولا میز و صندلی های چوبی ای وجود دارد که با فلزات ترکیب می شوند. به طوری که دسته ها و پایه های آن ها  از جنس فلزات باشد. که این نوع  از میز و صندلی بسیار زیبا و شیک هستند .ولی معمولا جای بیشتری میگیرند و تاشو نیستند.

درسته که زیبایی و طبیعی بودن میز و صندلی تراس چوبی نسبت به دیگر جنس ها بیشتر است.  اما نیاز به مراقبت بیشتری دارند. و حتما باید روی آن ها با یک لایه ی محافظتی مانند نانو و… پوشیده شود. تا عمر و مقاومت بیشتری داشته باشند .

مهمترین موارد در انتخاب انواع مبلمان فضای باز​

مبلمان فضای باز با مبلمان فضای داخلی به جهات مختلف از جمله شکل، ظاهر و همچنین در جنس مواد اولیه برای ساخت بسیار متفاوت می باشد. به همین دلیل در هنگام انتخاب آنها باید به چند مورد خاص توجه نمود.

ابعاد و اندازه فضای باز :

میزان فضایی که برای مبله کردن در اختیار قرار دارد. در انتخاب نوع مبلمان اهمیت زیادی دارد. در فضاهایی مانند باغ و حیاط، داخل آلاچیق ها و یا روف گاردن که میزان فضای کافی برای مبلمان وجود دارد.  می توان از انواع بزرگ تر آن و در تعداد دلخواه استفاده کرد. در بالکن یا تراس هایی که محدودیت فضایی وجود دارد.  به مبلمان کوچک تر و ظریف تر نیاز است که هم فضای موجود را در ظاهر پر و شلوغ نکند و هم بتوان از فضای باقی مانده حداکثر استفاده را نمود. در این فضاها می توان از میز و صندلی های کوچک و ساده برای مبلمان فضای باز استفاده کرد. صندلی هایی که نه تنها فضای زیادی را اشغال نمی کنند. بلکه با جای گیری مناسب و طرح های جذاب، محل مناسبی برای مطالعه، استراحت، صرف غذا و … خواهند بود. 

تعیین بودجه :

قبل از انتخاب مبلمان باید بودجه مورد نظر خود را مشخص نمود.  تا راحت تر بتوان محصولات مورد نظر را گزینش نمود. تعیین بودجه در انتخاب جنس مبلمان بسیار اهمیت دارد.

جنس مبلمان فضای باز :

در نظر گرفتن جنس مواد ساخته شده مبلمان اهمیت بالایی دارد. از جمله ویژگی های مهم مبلمان فضای باز، ضد آب بودن و مقاومت آن در برابر تابش آفتاب می باشد. مرسوم ترین مبلمان هایی که در فضای باز استفاده می شود.  مبلمان چوبی، آلومینیومی، پلاستیکی، چدنی و حصیری می باشد. چوب به دلیل ماهیتی که دارد حس و حال طبیعت را به فضا القاء می کنند.

به این امتیاز دهید post